top of page

Zaktualizowano: 23 lis 2020


Na swojej drodze spotykam osoby, które są pełne przekonań na temat swoje niemocy lub słabości, albo że coś jest z nimi nie tak, że wymagają leczenia psychicznego. Te przekonania tkwią w nich tak głęboką, że czasami trudno im uwierzyć, że mają w sobie bardzo dużo mocy i zasobów. Psychologia pozytywna to nurt psychologiczny, który dostrzega w każdym człowieku potencjał. Wie, że człowiek ma moc do zmiany swoich nawyków myślowych, reakcji emocjonalnych oraz zachowań. Tylko sam musi w to mocno uwierzyć i tutaj przychodzi z pomocą coaching. Sesja coachingowa to rozmowa, w trakcie której coach zadaje pytania otwarte. Ich celem jest uczenie Cię patrzenia na siebie, swoje życie i cele w inny sposób, niż miało to miejsce dotychczas. W skrócie "uczysz się być wdzięczny" za to co masz, a to daje Ci siłę do kreatywności, miłości, odwagi.



 
 
 

W każdym obszarze naszego życia kierujemy swoją uwagę na to co chcemy lub nie chcemy np.


chcemy mniej stresu ✍️ chcemy relaksu = to samo


Jeśli nasza uwaga skierowana jest na to czego nie chcemy, to skupiamy się właśnie na stresie i jego objawach, czyli cała nasza energia skierowana jest na to, czego się obawiamy i tylko to dostrzegamy.


Jeśli nasza narracja zostanie zmieniona na to, co chcemy osiągnąć czyli np. być bardziej zrelaksowaną/ym. Wówczas uruchamiamy swoje zasoby, kreatywność, analityczne myślenie, czyli szukamy rozwiązań.

Dlatego w przestrzeni coachingowej wyobrażenie sobie siebie w stanie, który chcemy osiągnąć pozwala inaczej spojrzeć na siebie w sytuacji, w której chcemy być, a nie której chcemy unikać😀


Proste? Mam wrażenie, że aż za proste. To dlaczego tak rzadko po to sięgamy?


 
 
 

Zaktualizowano: 22 kwi 2020


Rozpoczynając przygodę z tajną nauką coachingu informowałam znajomych, że podjęłam się nowego wyzwania zawodowego. Wielokrotnie spotkałam się z pytaniem: „to w czym będziesz się specjalizować?”. I wówczas zapadała cisza… a potem moja odpowiedź, że coach w niczym się nie specjalizuje oprócz coachingu :)

Dla mnie był to wyraźny sygnał, że po prostu jeszcze nie wszyscy wiedzą czym jest coaching i na czym on polega.

Coach to nie mentor, doradca, trener, mówca motywacyjny, czy psychoterapeuta. Dlaczego? Bo osoby posiadające te specjalizacje dzielą się z nami swoim doświadczeniem, koncentrują się na problemach, uczą konkretnych umiejętności lub swoim przykładem motywują nas do działania.

No to kim jest ten coach?

To osoba, która towarzyszy Ci w Twoim rozwoju. Nie narzuca rozwiązań, nie mówi Ci co masz robić i nie podejmuje za Ciebie decyzji. Coach zna się na procesie coachingowym i wspiera Cię byś przeszedł z punktu A do punktu B. Za pomocą odpowiednich narzędzi kieruje Twoją uwagę na sprawy, które są dla Ciebie ważne. Tym prostym pytaniem „A jak chciałbyś żeby było…” przybliża Cię do Twoim marzeń, pragnień i potrzeb.

Coach nie koncentruje Twojej uwagi na problemie ale na rozwiązaniu, tak byś mógł opuścić wygodną strefę komfortu i podążać drogą, która będzie zgodną z Twoim wewnętrznym Ja.


Jak to wygląda w praktyce:


  • coach prowadzi z Tobą rozmowę, jednak jego rola sprowadza się do zadawania pytań i "podążania" za Twoimi odpowiedziami

  • możesz spodziewać się, że będzie siedział obok Ciebie ale nie naprzeciwko

  • coach czasami może zaproponować Ci udział w prostych metodach coachingowych np. karty metaforyczne, gry, zabawy przestrzenne

  • coach nie udzieli Ci informacji zwrotnej (chyba, że tego będziesz chciał ale sam tego nie zaproponuje)

  • praca z coachem polega na tworzeniu rozwiązań (za każdym razem gdy będziesz miał problem do rozwiązania i wypowiesz słowo "nie wiem", coach poprosi Cię o samodzielne wypracowanie rozwiązania)

  • coach rozwija Twój potencjał, opiera się na tym co już wiesz i czego wcześniej doświadczyłeś i stara się te elementy wykorzystać w radzeniu sobie z nowymi sytuacjami, przed którymi stoisz

  • zadaniem coacha jest nauczenie Cię samodzielności, dlatego takie wsparcie jest krótkoterminowe i określone w czasie

  • wspiera Twój rozwój całościowo (holistycznie) zachęca Cię do spojrzenia na problem z różnych perspektyw tzn. zawodowej, wartości, życia osobistego i tak dalej..


bottom of page