top of page

Zaktualizowano: 3 gru 2023



Rozważając coaching i psychoterapię, ważne jest zrozumienie, w jakich sytuacjach każde z tych podejść będzie najbardziej skuteczne.


Coaching: Narzędzie do Samopoznania i Rozwoju


Coaching jest idealny dla osób, które przechodzą przez chwilowy kryzys lub poszukują nowych rozwiązań i inspiracji do działania. Jest to proces transformującej rozmowy, która prowadzi do lepszego zrozumienia siebie i swoich wyborów. Coaching może wzmocnić motywację, pewność siebie lub pomóc w opracowaniu planu realizacji celów życiowych. Ważne jest, że coaching nie jest wspólnym tworzeniem planu, ale może do niego prowadzić. Podstawą coachingu są wartości, które są kluczowe w naszych wyborach życiowych.


Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniu (TSR): Pomoc w Przezwyciężaniu Trudności


TSR jest pomocna zarówno w przypadku chwilowych kryzysów życiowych, jak i poważniejszych problemów, takich jak zaburzenia psychiczne, emocjonalne, czy uzależnienia. Celem TSR jest odkrywanie własnych wartości, potrzeb i zasobów, które umożliwiają pokonywanie trudności życiowych. Terapeuta TSR wzmacnia klienta, zauważając jego mocne strony i budując przestrzeń do wprowadzania pozytywnych zmian. W TSR nie ma z góry określonego czasu współpracy - klient decyduje, kiedy i jak długo chce korzystać z tej formy wsparcia.


Podobieństwa między Coachingiem a TSR


Zarówno coaching, jak i TSR opierają się na zasadzie, że ani coach, ani terapeuta nie są ekspertami od życia klienta. Obie metody pomagają w odkrywaniu siebie i budowaniu przestrzeni do podejmowania decyzji, które są najlepsze dla klienta. Kluczowe jest tutaj wspieranie klienta w samodzielnym odkrywaniu i kształtowaniu swojej drogi.




 
 
 

Zaktualizowano: 23 lis 2020


Na swojej drodze spotykam osoby, które są pełne przekonań na temat swoje niemocy lub słabości, albo że coś jest z nimi nie tak, że wymagają leczenia psychicznego. Te przekonania tkwią w nich tak głęboką, że czasami trudno im uwierzyć, że mają w sobie bardzo dużo mocy i zasobów. Psychologia pozytywna to nurt psychologiczny, który dostrzega w każdym człowieku potencjał. Wie, że człowiek ma moc do zmiany swoich nawyków myślowych, reakcji emocjonalnych oraz zachowań. Tylko sam musi w to mocno uwierzyć i tutaj przychodzi z pomocą coaching. Sesja coachingowa to rozmowa, w trakcie której coach zadaje pytania otwarte. Ich celem jest uczenie Cię patrzenia na siebie, swoje życie i cele w inny sposób, niż miało to miejsce dotychczas. W skrócie "uczysz się być wdzięczny" za to co masz, a to daje Ci siłę do kreatywności, miłości, odwagi.



 
 
 

Zaktualizowano: 24 lis 2020


Podobno jesteś już dorosły. Podobno tak dużo możesz osiągnąć.

Wszyscy powtarzają: „Świat stoi przed Tobą otworem i możesz zdobyć praktycznie wszystko”. Przecież dobrze się uczysz, znasz dwa języki i trochę już wiesz.

W głowie kłębią się myśli „życie leży w moich rękach i co teraz mam z tym zrobić”.

Czyli wszystko fajnie, ale co dalej?

Jeżeli wiesz, na czym Ci zależy i czego chcesz, to można Ci pogratulować i życzyć samych sukcesów. Gorzej, gdy musisz podjąć decyzję, ale nie wiesz jaką? Co wtedy?

Kiedy byłam licealistką to żyłam w środowisku, w którym często powtarzano, że jeśli zdobędziesz dobre wykształcenie, to praca się znajdzie. W dzisiejszych czasach jeszcze to słyszę. Niestety! Wykształcenie jest ważne ale trzeba powiedzieć otwarcie, że nie daje gwarancji zatrudnienia. Dzisiejszy rynek nie jest tak obiecujący, jak w dawnych czasach. Oczywiście dochodzimy do etapu, gdzie to pracownik dyktuje warunki ale może to zrobić tylko wówczas, gdy ma za sobą lata doświadczeń. A co ma zrobić młody człowiek, który nawet nie wie, co chce robić w życiu?

Jeżeli jesteś zainteresowany pracą na etat, szczególnie na początku rozwoju zawodowego to powiem coś na pocieszenie :) oceny się nie liczą ale dobre wyniki gwarantują Ci miejsce na uczelni. Na żadnej rozmowie rekrutacyjnej nigdy nie otrzymałam zapytania, czy miałam czerwony pasek? Jaką oceną miałam za pracę mgr? Jaki był temat mojej pracy magisterskiej?

Co się liczyło? Doświadczenie zdobyte w trakcie studiów i umiejętności interpersonalne.

Szczególnie cenne jest doświadczenie w kierunku, w którym się rozwijasz, studiujesz. Jeżeli masz taką możliwość to korzystaj ze staży, praktyk (nawet tych bezpłatnych mimo, że może się to wydawać niesprawiedliwe), to daje Ci przewagę na starcie na tle pozostałych kandydatów. Angażuj się w różne projekty, zrzeszenia studentów i ciągle inwestuj w swój rozwój.

Jeżeli nie wiesz, w którym kierunku podążać to zawsze możesz skorzystać z pomocy doradcy zawodowego albo coacha kariery, którzy będę Cię wspierać odkrywaniu Twoich umiejętności i mocnych stron.

Co mogę poradzić?



Sprawdź oferty pracy, które Cię interesują. Zrób zestawienie jakie posiadasz doświadczenie, umiejętności i czego jeszcze potrzebujesz. Następnie zadaj pytanie, po co to robisz?



A jak to zrobić? Samo przyjdzie :)

Jeżeli uważasz, że ten post może się komuś przydać, to zachęcam do udostępnienia.

 
 
 
bottom of page